Saldırı Riski Altında Bir Milyar Android Cihaz

Saldırı Riski Altında Bir Milyar Android Cihaz

Saldırı Riski Altında Bir Milyar Android Cihaz

Bir milyardan fazla Android cihaz artık güvenlik güncellemeleriyle korunmadığı için saldırıya uğrama riski altındadır. önerdi.

Güvenlik açığı tüm dünyadaki kullanıcıları veri hırsızlığı, fidye talepleri ve diğer kötü amaçlı yazılım saldırılarına maruz bırakabilir.

2012 veya daha önce piyasaya sürülen bir Android telefon kullanan herkes özellikle endişe duymalıdır.

Hangi? Google’ın verdiği yanıttan emin olmadığını söyledi.

Ve teknoloji devi BBC‘nin yorum taleplerine cevap vermedi.

Google’ın kendi verileri, dünya çapındaki Android kullanıcılarının% 42,1’inin işletim sisteminin 6.0 veya daha eski sürümlerinde olduğunu göstermektedir.

Android güvenlik bültenine göre, 2019’da Android sistemi için 7.0’ın altındaki sürümler için herhangi bir güvenlik yaması yoktu.

Bu verileri tahmin etmek, Hangisi? dünyadaki her beş Android kullanıcısından ikisinin artık güvenlik güncellemesi almadığı sonucuna vardı.

Daha sonra beş telefonu test etti:

• bir Motorola X

• bir Samsung Galaxy A5

• bir Sony Xperia Z2

• LG / Google Nexus 5

• bir Samsung Galaxy S6

Hangi? anti-virüs laboratuvarı AV Comparatives’den onlara kötü amaçlı yazılım bulaşmasını istedi – ve her telefonda başarılı oldu ve bazılarında birden fazla enfeksiyon oluşturdu.

Bulgularını Google ile paylaştığını, ancak teknoloji devinin “cihazları artık desteklenmeyen kullanıcılara yardımcı olmak için planları olduğu konusunda güvence veremediğini” söyledi.

Bekçi köpeği, Google ve diğerlerinin, akıllı cihazlar için ne kadar güncelleme yapılacağı konusunda çok daha fazla şeffaflık sağlamasını istiyor.

Ayrıca, mobil belge endüstrinin, güvenlik güncellemeleri artık mevcut olmadığında müşterilere seçenekleri hakkında destek vermek için daha iyi bir iş yapması gerektiğini söyledi.

Kate Bevan, Hangisi? Bilgi işlem editörü şunları söyledi: “Pahalı Android cihazların güvenlik desteğini kaybetmeden önce çok kısa bir raf ömrüne sahip olması milyonlarca kullanıcıyı bilgisayar korsanlarına kurban gitmeleri durumunda ciddi sonuçlar alma riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Google ve telefon üreticilerinin güvenlik güncellemeleri konusunda açık olmaları gerekir; bunların ne kadar sürecekleri ve müşterilerin tükendiğinde ne yapmaları gerektiği hakkında net bilgiler.

Diyen bakan şöyle devam etti: “Hükümet, üreticilerin akıllı cihazlar için güvenlik güncellemeleri ve tüketiciler üzerindeki etkileri konusunda çok daha şeffaf olmasını sağlamak için planlanan mevzuatı da ileriye taşımalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir