Mesleki Yeterlilik Ücreti Ne Kadar?

Mesleki Yeterlilik Ücreti Ne Kadar?

Mesleki yeterlilik belgesi ücretlerini, belgelendirme kuruluşları belirler. Mesleki yeterlilik belgesi ücreti ne kadar sorusunun cevabını, belgelendirme kuruluşlarından alabilirsiniz. Ayrıca belgelendirme kuruluşları, mesleklere göre belgelendirme ücretlerini değiştirmeye yetkilidir.

2019 yılı itibariyle belge masrafı 150 TL olarak belirlenmiştir. Birim bazında detaylı tarifeler, belgelendirme kuruluşlarından öğrenilebilir. Ayrıca MYK kurumunun resmi sitesinden de, belgelendirme ücretleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çok tehlikeli ve tehlikeli işlere ait olan mesleklerde sınav ücreti, işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. Bu kapsamda sınava girecek olan adaylardan, bir defaya mahsus olmak üzere, belgelendirme ücreti alınmaz.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde belgelendirme alan kişiler, belgelerini kaybettikleri takdirde, bu kişilerden 150 TL belge ücreti alınır.

Kalfalık Belgesi Ücreti

Kalfalık belgesi ücreti ve diğer mesleklere ait olan belge ücretleri, meslek birimlerine göre farklılık gösterir. Adayların sınava girdiği her birim için ayrı ücretler talep edilir. Bazı meslek gruplarında olanlar, devlet teşvikinden yararlanabilir ve sınav için ödedikleri ücretler, sınavdan sonra kendilerine iade edilir.

Kalfalık mesleki yeterlilik belgesi ücreti de, başvuru ve sınav ücreti olmak üzere iki aşamada değerlendirilir. Belge ücreti eğer inşaat kalfası mesleği söz konusu ise bir defaya mahsus olmak üzere alınmaz.

Genel olarak belgelendirme ücretleri, yukarıdaki başlıkta verdiğimiz gibidir. Sınav ücretleri ise mesleklere göre farklılık göstermektedir.

Belge masrafı karşılığında alınan ücret, belgelendirme kuruluşlarının tahsil ettiği ücrettir. Sınav ücreti ise belgelendirme kuruluşları tarafından adaylardan alınan ve MYK kurumuna iletilen ücretlerdir. Belge ücretleri adaylara iade edilmez. Ancak bazı mesleklerde sınav ücretleri belge alındıktan sonra adaylara iade edilir. Yalnızca devlet teşviki olan mesleklerde, sınav ücreti iadesi söz konusudur.

Mesleki yeterlilik belgesi yenileme

Mesleki yeterlilik belgesi yenilemeişlemleri, belgelendirme kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Yenileme süresi geldiğinde, adaylara elektronik ortamda hatırlatma yapılır.

Belge yenileme süresi, her 5 yılda bir yapılır. Yenileme zamanı adaylar, belgelendirme kuruluşları tarafından performans sınavına tabii tutulurlar. Ayrıca adayların, meslekleri ile ilgili 1,5 yıl çalıştıklarına dair işyerinden alınan belgeyi, belgelendirme kuruluşuna sunmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir