Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul

Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul

Türkiye’nin birçok ilinde mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale geldi. Mesleki yeterlilik belgesi İstanbul başta olmak üzere, büyük şehirlerde yaşayan ve mesleklerini icra edenleri yakından ilgilendiriyor. Yakın bir zamana kadar zorunlu hale getirilen mesleki yeterlilik belgesi hakkındaki tüm detaylar, aşağıda verilmiştir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar İstanbul Avrupa Yakası

TÜRKAK tarafından akredite edilen mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar İstanbul Avrupa Yakası bölgesinde yoğun olarak toplanmıştır. Diğer büyük şehirlerde de birçok belgelendirme kuruluşu faaliyetlerine devam etmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama

Türkiye’nin her yerinden, mesleki yeterlilik belgesi sorgulama işlemini, MYK kurumunun sitesinden ve belgelendirme kuruluşlarından yapabilirsiniz. Belge almak için başvurduğunuz kuruluştan, sınav sonrasında, belge almaya hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Ayrıca MYK sitesinden, belge vermeye yetkili olan kuruluşları da sorgulayabilirsiniz.

Adaylar, belge sorgulama işlemlerini sınav yapıldıktan 1 ay sonrasına kadar yapabilirler. Ayrıca adaylara belgeye hak kazanıp kazanmadıkları, belgelendirme kuruluşları tarafından da bildirilmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Hangi Meslekler

Mesleki yeterlilik belgesi hangi meslekler sorusu, birçok aday tarafından sorulmaktadır. Başta sorumlu emlak danışmanı ve motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı olmak üzere, son yayınlanan yönetmeliğe göre 200’den fazla meslekte belge zorunluluğu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından getirilmiştir.

200’den fazla meslekler arasında özellikle, tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler diğerlerinden daha fazla ön planda tutulmuştur. Hatta en başta bu mesleklere yönelik devlet teşviki sağlanmıştır.

Bu alanda sağlanan devlet teşvikleri, sınav ücretlerinin geri verilmesi şeklindedir.

Ayrıca mesleki yeterlilik belgesinde mesleklerin tamamında, iş sağlığı ve güvenliği modülü bulunmaktadır. Yani belge almak isteyen tüm adaylar, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan sınavdan geçmek zorundadırlar.

MYK Belgesi Veren Firmalar

MYK Belgesi veren firmalar hakkında, MYK kurumunun resmi internet sitesinden detaylı bilgi alınabilir.

Ayrıca sitede yetkisi sona erdirilen kuruluşlarda görülebilir. Bazı kuruluşlar, yetkilerini kendileri de sonlandırmaktadır.

Türkiye’nin her yerinde faaliyet gösteren yetkilendirilmiş belge kuruluşlarının tam listesine, MYK kurumunun sitesinden ulaşabilirsiniz.

3 thoughts to “Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir