Mesleki Eğitim

Mesleki Eğitim

Mesleki yeterlilik belgesi sınavlarında başarılı olabilmek için adayların, mesleki eğitim görmüş olmaları ve meslekleri ile ilgili belirli bir deneyime sahip olmaları gerekir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Firmalar

Mesleki eğitim görmüş ve deneyime sahip olan kişiler, belgelendirme kuruluşlarına başvururlar. Mesleki yeterlilik belgesi veren firmalar, adayların sınav süreçlerini yönetirler ve sınav sonrasında belgelerini verirler.

MYK Sorgulama

MYK sorgulama sayfasından adaylar, belge almaya hak kazanıp kazanmadıklarını öğrenebilirler. Sınav sonuçları, adayın başvuruda bulunduğu belgelendirme kuruluşu tarafından da adaylara bildirilebilir.

Sınavda başarılı olan adaylar belgelerini, belgelendirme kuruluşlarından alabilirler. Belgelendirme kuruluşları sınav sonrasında da sınavı kazanan kişilere destek sağlamaktadır. Ayrıca belge yenileme işlemlerini de yerine getirirler.

Mesleki Yeterlilik Sınavı

Tüm mesleklerde mesleki yeterlilik sınavı, iki aşamada gerçekleştirilir. Birinci aşama, teorik sınavların yapıldığı aşamadır. İkinci aşamada ise uygulama sınavı yapılır. Teori sınavlarında sorulan soru sayısı, mesleki birimlere göre farklılık göstermektedir. Ayrıca verilen zaman da aynı oranda değişir.
Uygulama sınavlarında daha çok süre verilir. Adayların mesleki becerilerinin oranının ölçüldüğü uygulama sınavında, iş güvenliği ve sağlığı konusu oldukça önemsenmektedir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu

Sınav sorularının hazırlanması, belgelendirme onayı ve mesleklerde ulusal yeterliliğin sağlanması gibi işlemler, mesleki yeterlilik kurumu görevleri arasında yer alır.Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde kurulmuş olan MYK kurumu, Avrupa Birliği ile de işbirliği yapar. Uluslar arası düzeyde mesleklerin gelişimini sağlamaya çalışır.

Mesleki Eğitim Veren Kurumlar: Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki eğitim veren kurumlar, mesleki yeterlilik belgesinin alınmasında etkendirler. Mesleki yeterlilik belgesinin alınabilmesi için başvuruda bulunan adayların, mesleklerinde uzman olması gerekir. Zaten sınavın yapılma amacı budur. Acemilerin, uzmanlardan ayrılmasıdır.

Herhangi bir alanda deneyimi olmayan kişiler, işverenlerce istihdam edilmekte ve işe hakim olamadıkları için iş kazası meydana gelmektedir. Bu durum, mesleki yeterlilik sistemi ile önlenmeye çalışılır. İlgili kanun uygulanmaya başladığından bu yana, mesleklerde kaza oranları düşmüş ve iş kalitesi artmaya başlamıştır.

Mesleki belgelendirme sistemi aynı zamanda, meslekte gelişim göstermek isteyenler için de yeni fırsatların önünü açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir