Mesleki Eğitim Zorunluluğu

Mesleki Eğitim Zorunluluğu

13.07.2013 tarih ve 28706 sayılı yönetmelikte, mesleki eğitim zorunluluğu kapsamlı bir şekilde anlatılmıştır. Özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli kapsamda bulunan işlerden ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiştir.

Yönetmeliğe göre mesleki eğitim mutlaka belgelendirmelidir. Ayrıca belge kapsamında yer alan işlerden başka işlerde, işçiler çalıştırılamayacaklardır. Önceki uygulamalara bakıldığında, kişinin yaptığı meslek dışında, ehil olmadığı başka alanlarda da çalıştırıldığı ve bundan dolayı iş kazalarının meydana geldiği görülmekteydi.Yayımlanan yönetmelik, tüm bu olumsuzluklara son vermiş, iş sağlığı ve güvenliği konusunu ön planda tutmuştur.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Meslekler 2019

Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen meslekler 2019 yılında 200’ün üzerine çıkmıştır. Son olarak 3 Ekim 2019 tarih ve 30907 sayılı tebliğde 26 meslek daha zorunlu kapsamına alınmıştır.

MYK Zorunlu Meslekler

Tehlikeli ve çok tehlikeli işler başta olmak üzere; inşaat, emlak ve motorlu taşıtlar danışmanı meslekleri, MYK zorunlu meslekler sınıfında yer almaktadır. Zorunlu olan tüm mesleklerde iş sağlığı ve güvenliği ön planda yer almaktadır.MYK kurumu tarafından zorunlu olan meslekler, kurumun internet sitesinde yer almaktadır. Güncel olan zorunlu meslek bilgilerine, kurumun internet sitesinden ulaşılabilir.

MYK Nedir Ne İşe Yarar?

MYK kurumu, 21 Eylül 2006 tarihinde 5544 sayılı “Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu” ile kurulan kurumun adıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bünyesinde kurulan kurum, ulusal mesleki yeterlilik sistemini kurmak ve sürdürmekle görevlendirilmiştir.

MYK kurumu aynı zamanda, mesleklerinde çalışmaya devam edenlerin belgelendirilmesi ile görevlidir. MYK nedir ne işe yarar sorusunun cevabı, yukarıdaki gibidir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Cezası 2019

Mesleki yeterlilik belgesi cezası 2019 yılında güncellenmiştir. MYK kurumunun sitesinde güncellenen bilgiye göre, belgesi olmadan çalıştırılan kişilerin işveren ya da vekillerine, kişi başı 500 TL olmak üzere, idari para cezası uygulanacaktır.

İşverenler mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalıştırdıkları kişi başına, yukarıda verilen miktar kadar ceza ödeyeceklerdir.

Mesleki eğitim ve mesleki yeterlilik belgesi tam olan kişiler, MYK sitesinde yer alan mesleklerde sorunsuz bir şekilde çalışabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir