Mesleki Eğitim Belgesi Veren Kurumlar

Mesleki Eğitim Belgesi Veren Kurumlar

Ulusal yeterlilik standartları kapsamında, MYK kurumu tarafından yetkilendirilen mesleki eğitim belgesi veren kurumlar, sınava girecek olan adayları belgelendirmekle görevlidirler. Aynı zamanda sınavın yapılmasına ve sınavların değerlendirilmesinde de yetkili kılınmışlardır.

Mesleki eğitim belgesi veren kurumlar, adayların sahip oldukları belgeleri yenilemekle de görevlidirler. Her 5 yılda bir adayların belgeleri yenilenmektedir. Belge yenilemede belgelendirme kuruluşları, adayları performans sınavına tabi tutarlar.

Mesleki Eğitim Belgesi Ücretleri

Mesleki eğitim belgesi ücretleri, iki kapsamda değerlendirilmektedir. Sınavlar için alınan ücretler, belgelendirme kuruluşları tarafından adaylardan tahsil edilir ve MYK kurumuna iletilir.

Belge masrafları ise belgelendirme kuruluşları tarafından adaylardan tahsil edilir.

Tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grupları başta olmak üzere, birçok meslekte devlet teşviki söz konusudur. İşsizlik sigorta fonundan karşılanmak üzere, bahsedilen mesleklerden sınava giren adayların sınav ücretleri, belge alındıktan sonra adaylara iade edilir.

Her bir birim için ayrı ücretlendirme yapılır. Mesela emlak danışmanlığı mesleğinden sınava girecek olan aday, A1 birimi ve A2 birimi için ayrı ücret ödeyecektir. Zorunlu olan birimlerde sınava girecek olan adaylar, sınav ücretini ödemek zorundadır. Seçmeli birimler ise adayın isteğine bağlıdır. Seçmeli birime katılacak olan adaylar, sınav ücretini ödemelidir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Firmalar

Mesleki yeterlilik belgesi veren firmalar, MYK kurumu tarafından yetkilendirilirler. Ayrıca TÜRKAK tarafından akredite edilirler. Yani belgelendirme kuruluşları, her iki kurum tarafından da yetkilendirilmiş olur.

Yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarının tam listesine, MYK kurumunun resmi sitesinden ulaşabilirsiniz. Listede yetkisi geçici olarak durdurulan ya da yetkisi tamamen kaldırılan firmaları görebilirsiniz. Ayrıca kendiliğinden yetkisinden vazgeçen firmaları da listede bulabilirsiniz.

Mesleki yeterlilik sınavı için başvuru yapmadan önce, MYK kurumunun sitesindeki yetkili belgelendirme kuruluşlarını mutlaka incelemelisiniz.

Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren, belgelendirme kuruluşları bulunmaktadır. Ancak daha çok İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde, belgelendirme kuruluşlarının yoğun olduğu görülebilir.

Adaylara sınav konusunda bilgi veren ve sınav yerini belirleyen belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunarak, mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına girebilirsiniz.

One thought to “Mesleki Eğitim Belgesi Veren Kurumlar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir