Mesleki Eğitim Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki Eğitim Belgesi Nereden Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesinin bir diğer adı da mesleki eğitim belgesidir. Mesleki eğitim belgesi nereden alınır sorusunun cevaplarını detaylı bir şekilde verelim.

MYK kurumunun yetkilendirdiği ve TÜRKAK kurumunun akredite ettiği belgelendirme kuruluşlarından, yeterlilik belgesi alınır. Yeterlilik belgesi alabilmek için bu kuruluşlara başvuruda bulunmak gereklidir.

Belgelendirme, MYK kurumunun yetkilendirdiği, belgelendirme kuruluşlarından bir tanesidir. Kuruluşumuzdan yeterlilik belgesi alabilmek için online olarak başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Mesleki Eğitim Belgesi Zorunluluğu

23 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan 5544 sayılı kanunla, mesleki eğitim belgesi zorunluluğu resmiyet kazanmıştır.

Başta tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler olmak üzere, 200’ün üzerinde meslek Çalışma ve Sosyal Bakanlığının denetiminde zorunlu hale getirildi.

Zorunlu olan mesleklerde, belgesiz çalıştığı tespit edilen işyerlerine idari para cezası kesiliyor. Personel başına işveren ya da vekiline, 570 TL tutarında para cezası veriliyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ustalık Belgesi Yerine Geçer mi?

Mesleki yeterlilik belgesi, ulusal yeterlilik kapsamında, çalışanların meslekte yetkin ve yeterli olduğunu gösterir. Mesleki yeterlilik belgesi ustalık belgesi yerine geçer mi sorusunun cevabı kesinlikle evettir.

Mesleki yeterlilik belgesini alan kişiler, mesleklerinde yasal olarak çalışabilirler. Ayrıca yetkinliklerini belgeyle kanıtlayacakları için iş bulmaları daha kolay hale gelir. Belgesiz çalışmanın yasak olduğu da düşünüldüğünde, mesleki yeterlilik belgesi, iş bulmak ve çalışmak isteyen kişiye, birçok avantaj sağlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Örneği

Mesleki yeterlilik belgesi örneği, hem belge hem de kart olarak bulunmaktadır. belge alan kişiye aynı zamanda mesleki yeterlilik kartı da verilir.

Mesleki yeterlilik kartında sırasıyla, aşağıdaki detaylar yer almaktadır:

“Mesleki yeterlilik kimlik kartı” yazısı en başta bulunur. Onun hemen altında İngilizcesi yazar.
Sırasıyla alt kısımda, yetkilendirme kuruluşunun adı yer alır.

• Adı soyadı bölümü,
• Adayın T.C kimlik numarası,
• Ulusal Yeterlilik sınıfı (Meslek sınıfı),
• Belge numarası,
• Düzenlenme tarihi,
• Geçerlilik tarihi,

Kartın en solunda ise MYK ve Belgelendirme kuruluşunun logosu yer alır.

Mesleki yeterlilik belgesinde ise aşağı yukarı aynı bilgiler yer alır. Bu bilgilerin dışında belge de MYK genel müdürünün imzası da yer almaktadır.

One thought to “Mesleki Eğitim Belgesi Nereden Alınır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir