Meslek Ne Demektir

Meslek Ne Demektir

Meslek ne demektir sorusunun cevabı; insanların yaşamlarını sürdürebilmek için yaptıkları, eğitim ve çalışmayı temsil eden sürecin adıdır olarak verilebilir. Bu süreçte meslek sahibi olanlar bir unvan kazanmış olurlar.

Kazandıkları unvanları geliştiren insanlar, mesleki gelişim sağlıyor demektir.

Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi

UMYS (Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi) olarak adlandırılan, MYK kurumunun kavramlarından bir tanesidir. Ulusal mesleki yeterlilik sisteminin amaçları, aşağıdaki gibidir:

• Eğitim ve İstihdam ilişkisini güçlendirmek.
• Öğrenme çıktılarına yönelik ulusal ve uluslar arası standartlar oluşturmak.
• Eğitimde kalite standartlarını oluşturmak ve güvence altına almak.
• Yatay ve dikey geçişleri sağlamak. Kıyaslanabilir bir altyapı oluşturmak.
• Öğrenmeye ulaşmayı, öğrenmede gelişme sağlamayı, öğrenmenin ne olduğunun bilinmesini ve kıyaslanabilmesini sağlamak.
• Hayat boyu öğrenmeyi teşvik etmek.

UMYS sistemine iş dünyasından ve eğitim kurumlarından da katılım sağlanmaktadır. Belge alarak, mesleğinde uzman olanları desteklemek, MYK kurumunun amaçlarından bir tanesi olmuştur.

UMYS, MYK sektör komitesine sunulan taslakların değerlendirilip, onaylanmasından sonra resmi gazetede yayımlanmıştır.

Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi

MYK kurumunun hayat boyu öğrenme kavramlarından birisi olan Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi, mesleki gelişimi desteklemek amacıyla oluşturulmuştur.

UMBS sisteminin amacı, meslekte faaliyet gösteren kişilerin kendilerine daha iyi tanımalarını sağlamaktır.

Mesleki yeterlilik belgesinin her 5 yılda bir yenilenmesinin nedeni, mesleği icra eden kişilerin gelişimlerini gözlemlemektir. Bu sayede insanların gelişimleri canlı tutulacak ve meslekte daha ileriye gitmeleri sağlanacaktır.

Ulusal Meslek Standartları

MYK kurumu, Ulusal meslek standartları belirleyerek mesleklerde standart oluşmasını sağlamıştır. Bu sayede mesleki gelişimde karmaşa ortadan kalkmış, yalnızca mesleği icra edebilecek beceriye ve isteğe sahip olan kişiler, çalışmaya devam edebilmişlerdir.

Mesleki yeterlilik belgesinden önce, özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan birçok kişi vardı. Birçok kişinin de mesleki becerisi yoktu ve ucuz işgücü nedeniyle istihdam ediliyorlardı. Bu durum iş kazalarına ve hatta ölümlere kadar giden olumsuz durumlara neden oluyordu.

Mesleğin gerektirdiği beceri ve dikkatten yoksun kişilerin ayrılarak, mesleği en iyi şekilde icra edebilecek kişilerin devam etmesi sağlandı. Bu sayede iş kazaları ve işi kötü yapma gibi olumsuz durumlarda ciddi oranlarda azalma meydana geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir