Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı Mesleki Yeterlilik Belgesi olarak belgelendirme amacı, ülkemizde doğal gaz sektörünün gelişmesi ile çelik boru kaynağı yapıp aynı zamanda test işlemlerini gerçekleştiren sektör alanında kalite ve güvenliğini sağlayan iş gücünün karşılanabilmesi için çalışan personellerin belgelendirilmesidir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Mesleki Yeterlilik Belgesi için gerekli şartlar arasında tecrübe, eğitim ve kurs ön şartı yoktur. Aşağıdaki belirtilen belgelerin hepsi gerekli olmakla beraber eksik belgenin verilmesi durumunda belge için yapılan başvuru kabul olmamaktadır.

Başvuru sırasında sunulması gereken evraklar aşağıda sıralanmış olarak mevcuttur.

  • Başvuran kişi tarafından imzalanmış Personel Belgelendirme Başvuru formunun orijinal hali.
  • T.C Nüfus cüzdanı fotokopisi. Nüfus cüzdanına sahip olmayıp başvuruda bulunmak isteyen kişiler için Pasaport göstermesi gereklidir.
  • Girilecek olan sınavın ücretini yatırdığına dair banka dekontu gereklidir.

Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı’nın girmesi gereken sınav 2 aşamadan oluşmakta olup her iki sınavdan belli bir oranda başarı sağlaması gerekmektedir. Aynı zamanda adayın sınava girdikten 30 gün sonra itiraz hakkı bulunmaktadır.

  • A1-A2 Teorik sınavından en az %60 oranında bir başarı sağlanması gerekmektedir.
  • ISO 9606-1 Uygulama sınavından en az %80 oranında bir başarı sağlanması gerekmektedir.

Belgenin MYK tarafından belgenin gözetimi, belgenin sahibi çalıştığı iş yerinden 6 ayda bir olmak kaydıyla çalıştığına dair yazı ile çalıştığını gösterir kanıt sunması gerekmektedir. Daha öncede belirtildiği gibi adayın sınavdan başarılı olarak ayrılabilmesi için her iki sınavdan da belirlenen oranda başarı sağlaması gerekmektedir.

Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı Mesleki Yeterlilik Belgesi Geçerlilik Süresi

Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı için belirlenen Mesleki Yeterlilik olarak verilen belgenin geçerlilik süresi, MYK tarafından 3 yıl olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda belgenin yenilenebilmesi için sürenin sonunda belge sahibi yeniden sınava girerek belgenin yenileme işlemini yapabilmektedir.

Aday olmuş kişilerin belge yenileme işlemleri, belgenin geçerlilik süresinin dolmasından 3 ay önce başlamakla beraber belgenin geçerlilik süresinin sonuna kadar devam etmektedir. Ancak kişinin bu süre zarfında işlemin iptalini gerçekleştirecek bir durumun olmaması lazımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir