Betonarme Demircisi Mesleki Yeterlilik Belgesi

Betonarme Demircisi Mesleki Yeterlilik Belgesi

Tehlikeli işler sınıfında yer alan Betonarme demircisi mesleki yeterlilik belgesi, belgelendirme kuruluşlarından alınabilir.

Tehlikeli işler sınıfına giren işlerin yoğun olduğu, inşaat sektöründe, iş güvenliğinin ve yapıların sağlamlığının sağlanması adına, mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir. Betonarme demircisi mesleki yeterlilik belgesi de MYK kurumu tarafından alınması zorunlu olan belgelerden bir tanesidir.

Belgelendirme Kuruluşlarından Belgenizi Kolaylıkla Alabilirsiniz

MYK kurumu tarafından ülke bazında yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarından, belgenizi alabilirsiniz. Belgelendirme kuruluşu, betonarme demircisi mesleği başta olmak üzere, birçok meslek dalında, belgelendirme hizmeti sağlamaktadır.

Üstelik başvuru yapmak oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken online başvuru formunu doldurmak ve tarafımıza göndermektir. Daha sonrasında, uzman personelimiz tarafından yönlendirilecek ve sınav hakkında detaylı bilgilere sahip olacaksınız.

Betonarme Demircisi Mesleki Yeterlilik Belgesini Neden Almalısınız?

Son yıllarda iş kazalarının giderek artması, meslekte ehil olmayan kişilerin görev yapması gibi nedenlerden dolayı, inşaat sektöründe birçok olumsuzluk yaşanmıştır. Bu olumsuzlukların önüne geçebilmek ve meslekte meydana gelen haksız rekabeti önlemek adına, Çalışma bakanlığı tarafından, mesleki yeterlilik belgesinin alınması zorunlu hale getirilmiştir.

Çalışanlar açısından da belgenin alınmasının birçok avantajı vardır. meslekte kendisini kanıtlamış olan kişiler, mesleklerini güvenli bir şekilde icra edebileceklerdir.

İş güvenliği ve sağlığı kurallarına uyum sağlayarak, daha güvenli bir iş ortamında mesleklerini icra edebileceklerdir.

Başvuruda Hangi Belgeler İstenmektedir?

Sınav başvurularında, aşağıdaki belgeleri tamamlamanız gerekmektedir:

• Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport fotokopisi,
• Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu,
• Başvuru formunun ıslak imzalı hali

Başvuru formunu online olarak doldurmuşsanız, iki nüsha halinde düzenleyip, ıslak imzanızı atmanız gerekmektedir.

Başvuru şartlarından bir tanesi de 16 yaşından gün almış olmaktır. 16 yaşında olanlar ayrıca başvuru belgeleri arasında, ailelerinden aldıkları izin belgesini de eklemeleri gerekmektedir.

Başvuru için herhangi bir diploma şartı yoktur. Zaten sınavın yapılma amacı, meslekte ehil olduğunuzun tespitidir.

Meslek lisesi diploması olanlar ya da üniversitelerin önlisans bölümünden mezun olup da diploması bulunanların sınava girmelerine gerek yoktur. Adaylarda bu durumda olanlardan belge talep edilmeyecektir.

Sınav yeri ve zamanı, Belgelendirme kuruluşu tarafından adaylara bildirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir